Kapos ART Képző- és Iparművészeti Egyesület
Köszöntünk a Kapos ART jubileumi oldalán!
Szeretnénk megosztani veletek az Egyesület elmúlt 30 évének történetét az összegyűjtött dokumentumokból – újságcikkek megosztásával, idézünk katalógus előszavak és kiállítás megnyitók szövegéből, érdekesebb fotókat, videókat osztunk meg veletek. Biztosan maradnak ki olyan érdekességek, dokumentumok, melyek nem jutottak el hozzánk, ezért szívesen vesszük, ha Te is kiegészíted a meglévő anyagot, megosztod velünk emlékeidet. Amennyiben küldesz anyagot, azt szívesen megjelenítjük. Így előfordulhat, ha újabb érdekesség bukkan elő, néha eltérünk az években rendezett sorrendtől.
A Kapos ART Képző-és Iparművészeti Egyesületet 1990. október 8-án jegyezték be a Somogy Megyei Bíróságon, onnan számítjuk működésünket.
Az Egyesület művészeit a Somogy Megyei Művelődési Központ akkori igazgatója, Szabados Péter fogadta be és így az SMK Székház lett az Egyesület székhelye. Itt működött az SMK Kapos ART Galéria, mely számtalan kiállítás helyszíne volt. Az Egyesület itt tartotta éves közgyűlését minden évben, ez volt az ünnepi Karácsonyi Közgyűlés, melyet mindig egy kiállítás megnyitó előzött meg.
Ehhez kapcsolódnak az első hírek 1990-ből és 1991-ből!
Az 1990-ben alakult Kapos ART Egyesületet - akkor még többségében „nem professzionális” művészek alkották. Tele alkotó és újító gondolatokkal, tervekkel. Így történt, hogy az Egyesület 1991-ben meghirdette a „Közép-Kelet Európai Képeslap” Nemzetközi MAIL ART kiállítást, majd ezt követően 1992-ben elindította az azóta is egyedi témájú Országos Groteszk Képző- és Iparművészeti és fotó pályázatot és kiállítást.
Eközben Somogy megye más településein is bemutatkoztak.
Ebben nagy szerepe volt a „háttér intézménynek”, a Somogy Megyei Művelődési Központ támogatásának is.
Így kezdődött.
1993-94-ben kilenc (9) kiállítást szerveztünk. Egyesületünk bemutatkozott Zalaegerszegen, a Mecénás Galériában, Székesfehérváron a Megyei Művelődési Központ Kiállító-termében, Fonyódon, a Mátyás király Gimnázium aulájában, a Dombóvári Galériában, Baján az Újvárosi Iskolagalériában és itthon Kaposváron, az akkor még működő Somogy Megyei Múzeum „Múzeum Galériában” és a Kaposfüredi Galériában.
Ekkor mutatkoztunk be külföldön is. 1993-ban Horvátországban, Vrbovecben – művésztelepi kapcsolat is kialakult közöttünk. 1994-ben pedig eljutottunk Szícíliába, Ennába (Olaszország), ahol a Civica Galleria-ban állítottunk ki és volt egy másik kiállításunk Assoro városában is.
A szicíliai utazás története, hogy Dr. Sárosdy Iván ügyvéd úr kiállító helyet keresett ügyvéd barátja feleségének, aki grafikusművész volt és szerette volna alkotásait bemutatni Kaposváron. Tetszését - az akkor még több kisgalériával rendelkező Kaposvár városban -, az SMK Kapos ART Galéria nyerte el. Ott állított ki Marcella Tuttobene, szicíliai képzőművész. Két év telt el, amikorra Ügyvéd úr segítségével létrejöhetett az olaszországi Kapos ART-os bemutatkozás Európa csodálatos szigetén, Szicíliában.
Misch Ádám festőművész művészeti vezetésével 1990-ben Kaposváron, majd 1991-től évente Barcson rendeztük meg a nemzetközi művésztelepet. Az ő embersége, friss művészet-szemlélete teremtette meg a művésztelep arculatát és hatott a Kapos ART tagjainak látásmódjára is.
Assoro - Enna (Szicília, Olaszország)
További képek IDE kattintva érhetők el
Enna - kiállítás
További képekért kattints IDE!
Barcsi Nemzetközi Művésztelep
Néhány mondat erejéig már említést tettem a Barcsi Nemzetközi Művésztelepről, melyet az SMK támogatásával rendeztünk meg 1991-től évente Barcson. Kezdetben az akkori „Dráva Völgye” Erdészeti Szakközépiskolában és kollégiumában kaptunk helyet. Ebben alapvető szerepe volt Győri Vilmosnak, akit a Compur Fotóklubban ismertem meg. Hivatásos és nem hivatásos művészeket is meghívtunk az alkotótelepre. Nagyon jó közösség alakult ki már az első években. Ehhez hozzájárult Misch Ádám művészeti vezető szakértelme és emberi nagysága.
Horvát művészek is érkeztek Vrbovecből, majd a későbbiekben a nagyváradi Tibor Ernő Galéria művészei is rendszeres látogatói lettek a telepnek.
Barcs romániai - Erdélyi - testvérvárosa, Székelyudvarhely. Meghívást kaptunk a Homoródszentmártoni művésztelepre, ahova kis delegációval érkeztünk. Ezt követően mi hívtuk meg a székelyudvarhelyi művészeket Barcsra és sok éven keresztül visszajártak hozzánk a művésztelepre. A jó barátság azóta is megmaradt köztünk.
Kaposvár svéd testvérvárosából is fogadtunk művészeket, de egy csere meghívás után a kapcsolat megszakadt.
Létrehoztunk egy Gyűjteményt a művésztelepeken készült alkotásokból. Minden évben gyarapítottuk a barcsi Dráva Múzeum Gyűjteményét is.
Néhány év elteltével át kellett költöznünk a Széchenyi Ferenc Gimnáziumba. Az iskola épületében rendeztük be a műhelyeket, műtermeket, a kollégiumban volt a szállás és az intézmény ebédlőben étkeztünk. Tágas aulája, udvara lehetőséget adott a közös programokra.
Néhány fotóban ízelítőt adunk a 90-es évek művésztelepeinek hangulatáról.
Barcsi Nemzetközi Művésztelep 1994 (színes fotók)
Még több kép ITT érhető el
Barcsi Nemzetközi Művésztelep 1995-98 (FF fotók)
Több kép IDE kattintva tekinthető meg
Volker Schwarz, Kovács Kati & Stamler Lajos, Halmos Klára, Farkas Béla,
Mocsári Mária, Kling József, Ungvári Károly
Barna Árpád, Dóri Péter, Baktay Patrícia, Vörös András,
Marjai Antal,performansz a barcsi Dráva Múzeum padlásterében
Kertész Sándor, Ország László, K. Várnagy Márta, Győri Vilmos,
Tóth József, Kelemen Ilona, Nagy Ágnes, Orosz Lajos
SMK Kapos ART Galéria
A Kapos ART megalakulásakor fontos szerepet játszott az a tény, hogy volt egy „háttér” intézmény, amely befogadta. Ez volt a Somogy Megyei Művelődési Központ, mely szakirányú tevékenységével meghatározó szerepet játszott Somogy megye kulturális életében (amatőr fotó, film, népművészet, nem hivatásos és hivatásos képzőművészet, stb.) és biztonságot adott a kezdő egyesület munkájához.
Itt tartottuk a közgyűléseinket és megalakítottuk az SMK Kapos ART Galériát, ahol bemutatkozási lehetőséget kaptak a magyar és külföldi hivatásos és nem hivatásos képző-és iparművészek, országos és nemzetközi események, mint pl. MAIL ART, Groteszk.
Kialakult az évek során az Egyesület köré tömörülő „pártoló tagság”, akik folyamatosan részt vettek rendezvényeinken és figyelemmel kísérték tevékenységünket egészen az SMK megszüntetéséig.
A kiállítások meghívói IDE kattintva tekinthetők meg.
A kiállításról fotók ITT érhetők el.
A Somogy Megyei Önkormányzat támogatásával sikerült létrehozni egy kiállítás-sorozatot Somogy megyében. Lényege az volt, hogy EGY IDŐBEN ÖT TELEPÜLÉSEN - Fonyód, Balatonboglár, Csurgó, Nagyatád, Marcali - mutatkozhattak be csoportos kiállítással a Kapos ART Egyesület tagjai.
1998-ban három nagy országos kiállításra kapott az Egyesület meghívást:
ÚJPEST Galéria, Bp., VAJDA Lajos Stúdió Galéria - SZENTENDRE és - mint első vidéki egyesület kiállítottunk a régi VIGADÓ Galériában, Budapesten.